emilybowers13
emilybowers13 emilybowers13
  • 01-06-2018
  • Physics
contestada

What is the wave speed of a wave that has a frequency of 100 Hz and a wavelength of 0.30?

Respuesta :

samueonuoha479
samueonuoha479 samueonuoha479
  • 01-06-2018
Wave speed = frequency x wavelenght
                      = 100 x 0.3 
                       = 30 m/s



hope that helps
Answer Link

Otras preguntas

1a) What does the phrase “general consent” in line 1 mean?
i need urgent help please I beg y'all!!!:(​
Given the figure below, find the measurement of ​
Divide. (6x² + 47x+39) = (x+7) Your answer should give the quotient and the remainder?
Supply is the only significant part of a market economy. True False
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 2x - 2y = 14
In methane, CH4, the hydrogen atoms orient themselves as far away as possible from each other because this arrangement______ A. isn't very stable B. minimizes
5. Which of the following statements is incorrect?(a) A dry cell produces a small amount of electrical energy.(b) A dry cell is used in TV remotes(c) All dry ce
How many sig figs does 0.000925 have
6x+3y=24 3x-3y=-6 Solve the system using elimination (explain steps)