joeyrorick5736 joeyrorick5736
  • 02-06-2018
  • Chemistry
contestada

What is the density of a liquid that has a volume of 20.0 ml and a mass of 330 grams?

Respuesta :

olabido
olabido olabido
  • 14-06-2018
density=mass/volume
density=330/20
density=16.5g/ml
Answer Link

Otras preguntas

 Can someone pleaseeee help if you’re correct I’ll give u brainlist
The graph of f(x)=2^x+1 passes through the points (-1 , 1) and (3 , 16). Rebecca wants to find the average rate of change from x = -1 to x = 3. Here is her work
rewrite the following sentences using the very ' have to ' - it is important for us to leave at once​
please help asap!!!!!!!
3050÷ 75 with remainder​
In what way would a poll tax control who is allowed to vote?
Read the excerpt from Heart of a Samurai. But the wind beat it against the mast until it was torn into shreds. The wind pushed the sea into great mountains of w
When a cold air mass catches up with a warm air mass, the resut is often a(n) front.
It takes 3 hours 15 minutes to fly from ato b at constant speed.Find howlong the journdy takes if(a) the speed is3÷2 times that of the original speed (b) if the
hey uh can someone rp with me if you dont want to thats fine im not forcing anyone tp,please dont report me..