Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2016
  • Physics
contestada

if a 100n net force acts on a 50 kg car what will the acceleration of the car be

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 03-03-2016
F = mass * acceleration

F = ma

100 N =  50 kg * a

50*a = 100

a  = 100 / 50

a = 2

Acceleration will be 2 m/s².  
Answer Link

Otras preguntas

I need help wit this ASAP 6 minutes
solve for the measure of c pt 2 (18pts)
Determine the intercepts of the line. Y-intercept: (_,_) X-Intercept: (_,_)
How would doubling the height of an object change the object's potential energy? A. The potential energy would not change. B. The potential energy would double.
what is the inverse of y=3x+3?
To whom did the land belong that the U. S. Government was allocating to settlers
What is the slope of the line ?
I only need help with e (bottom of the page).​
Nguyên nhân nào là nguyên nhân chủ yếu nhất dẫn đến ô nhiễm môi trường? A. Con người thiếu ý thức bảo vệ môi trường. B. Phát triển kinh tế. C. Thiên tai. D. Tă
Find the measure of the missing angles. 133° b = C=