kaylarae1
kaylarae1 kaylarae1
  • 03-03-2016
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 80.0 g of ether if the density of ether is 0.70 g/mL

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-03-2016
Density = 0.70 g/mL

Mass = 80.0 g

Volume = ?

V = m / D

V = 80.0 / 0.70

V = 114.28 mL

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
What is 1/3 of 9 if u know please tell me thanks
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
The first light bulb had a filament made of _____.
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
An adult blinks about 450 times in 30 min. A 12 year old blinks about 150 times in 15 min. How many more times does an adult blink in 60 min. than a 12 year old
how do you use distributive property to find the answer of 75 divided by 3
what is 3/5 plus 5/8?
43.586 rounded to the nearest tenth
T(8,15) is the midpoint of CD. The coordinates of d are (8,20) what are the coordinates of c