kaylajohnson9906 kaylajohnson9906
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

How many grams of o2 are required to produce 7.00 g of co2?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2018
Hey there!:

Molar mass:

O2 = 31.99 g/mol
CO2 = 44 g/mol

By the stoichiometry of the reaction:

C + O2 = CO2

31.99 g O2 --------------- 44 g CO2
mass O2 ------------------ 7.00 g CO2

mass O2 = ( 7.00 * 31.99 ) / 44

mass O2 = 223.93 / 44

mass O2 = 5.089 g
Answer Link

Otras preguntas

Explain how the Truman Doctrine, the Marshall Plan, NATO, support for Chiang Kai-shek, and the Korean War were based on the policy of containment. What did that
similarities between dna and rna
Is the product of two perfect squares always a perfect square
Explain how using assistive technology can promote healthy emotional and social development. Discuss how you think young children and teens may be affected and
where is villanova university located
if you're not told otherwise, who is your audience when you are writing? A Your Friends B.The teacher D.The reader I know its not C. Yourself because I got it w
adjectives that start with e
Given the equation 1/4(2)^x find the average rate of change between f(2) and f(5)
what is the meaning of good friday
How do u multiply 1.75 times 35?