jaimelynndill jaimelynndill
  • 02-08-2018
  • Physics
contestada

A bird is flying 5 m/s. How far will it travel if it flies for 3 minutes?

Respuesta :

anna8015
anna8015 anna8015
  • 03-08-2018
3 minutes=3*60=180s
S=v*t=5m/s*180s= 900m. Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

What type of laws are the Ten Commandments?
Let f(x)=2x squared - 3x+8 what is the value of f(-4)
Write the repeating decimal 0.63333 as afraction
Which body of the U.S. Congress has equal membership from the states
Clearly states the key characteristics and features involved in the process of buying a home?
This is US history btw
Write a subtraction expression using integers that equals -6.
What is the name of the salt with the structure K2S?
Pls answer this question Explain the relationship between health population and environment in a pictorial form.​
To determine the name of a major key signature with sharps, which sharp sign must be moved one half step up to find the name of the key? o the first sharp O the