tomdoyle2821 tomdoyle2821
  • 01-09-2018
  • Physics
contestada

What is the distance covered when the speed is 960km/hr and time is 1 hour and 50 minutes?

Respuesta :

MUAE
MUAE MUAE
  • 01-09-2018
D= S X. T

D = 960 X 1.5h
D=1440km
Answer Link

Otras preguntas

Question: What led to the Rwandan genocide? Answers:
Can someone please help me with this?
Narrative form can be used in documentary films.
Which of these words clues the reader that the author is using chronological order to organize the writing?
Find the solution of this system of equations. 4x + 4y = -16 -8x - 6y = -20 Show work please
a running trace is 0.25 miles around. if a runner runs 6 laps around the track how many feet has he run
How many ml of 0.250 m h2so4 is required to completely react with 25.0 ml of 1.50 m naoh?
An important function of the house majority leader is to __________.
cos(82°)cos(37°)+sin(82°)sin(37°) expression is the right side of the formula cos(a-b) with particular values for a and b
Use the future value formula to find the indicated value. FV=11,000​; i=0.02​; PMT =$200​; n=? n (round up to the nearest integer as needed)