egingerich220
egingerich220 egingerich220
  • 03-09-2018
  • Chemistry
contestada

At 25°C, what is the mass in grams of 970.0 mL of water? [HINT: Density of liquid water is 0.997 g/mL at 25°C]

Respuesta :

znk
znk znk
  • 03-09-2018

967 g

Mass of water = 970.0 mL × 0.997 g/1 mL = 967 g

Answer Link

Otras preguntas

Practice Problems 13: 1. A spring is kept compressed by a toy car of mass 100 g. On releasing the spring the car moves out with a speed of 0.5 ms. Calculate the
Please help me asap!!
PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
2ab-c+3 when a=-4,b=6, and c=-5
What’s the correct answer for this question ? If the Milky Way Galaxy is 100,000 light years across, which of the following red circles best illustrates how fa
Write the indicated term of the binomial expansion. (x+y)^(10); 4th term
PLEASE HELPPPPP WILL GIVE BRAINLIEST!!
What mass of MnO2 is produced when 445 grams of H2O are reacted? H2O 2MnO4− Br− → BrO3− 2MnO2 2OH−
Sometimes it can be difficult to measure unemployment in an economy because some people who have been actively looking for jobs may be discouraged to do so afte
Ang pagtaas ng presyo ng mga bilihin ay karaniwan nang nararanasan ng bawat konsyumer. Kaya ito ay dapat na pag-aralan ng bawat isa upang mapaghandaan at mapang