clabell6903 clabell6903
  • 04-09-2018
  • Chemistry
contestada

A 0.52 kg bowl is known to be 35% silver and 64% gold by mass. how many atoms of silver are contained in this bowl

Respuesta :

dirtyshot801 dirtyshot801
  • 05-09-2018
0.52kg = 520g
520g x 0.35 = 182g
182 x 6.022x10^23 = 1.096004E26
1.096004E26 / 107.8 = 1.0167012987E24 atoms
Answer Link

Otras preguntas

What are greenhouse gases?
Natural disasters can have positive effects on an ecosystem. True or false?
what is breaking apart of 6x6
The value of 7 in 67908 is blank times the value of 7 in 74702
Three times a number plus twice another is 10, while their sum is 10, Find the numbers
-3x+25+x+21=2please explain the steps i'm really confused
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.
_____ occurs when light changes direction after colliding with particles of matter
A bakery baked 184 loaves of bread in 4 hours. how many miles and 1 hour
What are the (3) most common elements that bond together to form organic compounds?