lucky674 lucky674
  • 01-10-2018
  • Chemistry
contestada

A certain liquid has a density of 0.70g/m. Find the mass of 6.4L o this liquid

Respuesta :

znk
znk znk
  • 04-10-2018

The mass of the liquid is 4.8 kg.

6.4 L = 6400 mL

Mass = 6400 mL × (0.70 g/1 mL) = 4500 g = 4.8 kg

Answer Link

Otras preguntas

Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi
If X is the set of negative numbers and Y is the set of positive numbers, then the union of X and Y and 0 is the set of (A) all real numbers (B) all integers (C
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
A solution of hydrogen peroxide, H2O2, is titrated with potassium permanganate, KMnO4, according to the following equation: 5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 = 5O2 + 2MnS
A tree casts a shadow 27 m long. At the same time, the shadow cast by a 66-cm tall statue is 56 cm long. Find the height of the tree to the nearest tenth of a
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi