Helpenglish9067 Helpenglish9067
  • 02-10-2018
  • Chemistry
contestada

The ph of a 0.175 m aqueous solution of a weak acid is 3.52. what is ka for this acid?

Respuesta :

ilzinhootigee ilzinhootigee
  • 09-10-2018

Hey there!

pH = - log [ H⁺  ] = 3.52

[ H⁺ ] = 10^-pH

[ H⁺] = 10^ ( -3.52 )

[H⁺] = 3.02*10⁻⁴ M

[HA] =0.175 M

Therefore:

Ka = [ H⁺]* [A⁻] / [ HA]

Ka =  (3.02*10⁻⁴)² /  0.175

Ka = 9.1204*10⁻⁸ / 0.175

Ka = 5.2*10⁻⁷


Hope that helps!


Answer Link

Otras preguntas

How do propaganda war films change over time and how do they affect society?
In 1770, which British explorer made the first European map of the east coast of Australia, naming it New South Wales and claiming it for Great Britain?
What is 38.95 rounded to the nearest tenth
place where Moses received the laws from God
Which statement best explains the relationship between satellite technology and the Internet?
What would happen to the amount of matter on earth if mass were not conserved during changes of state?
Why was Louis known as the sun King
Which percentage of American adults do not exercise on a regular basis?
Why were the states of raid of having a central government?
Andy is waiting at the signal. As soon as the light turns green, he accelerates his car at a uniform rate of 8.00 meters/second2. What is the displacement of An