docholiday124 docholiday124
  • 02-11-2018
  • Physics
contestada

A car moving with a velocity of 22 m/s slows down to a speed of 12 m/s in three seconds what is the acceleration of the car

Respuesta :

marikalovelace marikalovelace
  • 10-11-2018

a=Vf-Vi/t=12-22/3=-10/3=-3.33m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

A certain spring has a stiffness of 50 N/m. A block of mass 2 kg is attached to the end of the spring. Find the damping coefficient b and damping rate γ if the
9. Winnie walked 12 miles in 4 hours. If she walked the same distance every hour, how many feet did she walk in one hour? (1 mile = 5,280 feet)
solve the system of equation7x+10y=36x=y=2x+9y=​
What groups of people settled the Middle colonies?
whats the answer to f(x)=14-0.5x
Which two hormones control the calcium levels of the blood and the bones?
Energy absorbed at ground level is transferred back to the atmosphere and then to space via longwave radiation, convection, and latent heat exchange. True False
how do animal cells and plant cells react differently to osmosis in a hypotonic solution?
how do u know that the decimal for 2/11 repeats without end
The square pyramid has a slant height of 17 units and a vertical height of 15 units. What is the length of one side of the pyramid's base?