AceChaps1156 AceChaps1156
  • 01-01-2019
  • Physics
contestada

A circuit is supplied with 24 volts and its load offers a total resistance of 400 ohms. What's the total circuit power?

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-01-2019

Formula

  • P = E^2/R

Givens

  • E = 24 volts
  • R = 400 ohms

Solution

  • P = E^2 / R
  • P = 24^2 / 400
  • P = 576 / 400
  • P = 1.44 Watts         << Answer
Answer Link

Otras preguntas

North Africa and Italy both border the what? a. Mediterranean Sea. b. Red Sea. c. Persian Gulf. d. Caspian Sea.
what is one thing that juan ramon jimenez and mario jose molina have in common
What is 373 as a fraction
which type of cloud produces hail?
Is 7/8 closer to 0,1,2, or 3
The grocery store sells a 25-ounce container of lemonade mix for $2.00. The wholesale club sells a 75 ounce container of the same lemonade mix for $6.75. a) Fin
who did washiton mainly upon this man his treasury secretary to handle financial issues for government of the us
divide 6 1/3 by 3/7
What is the inverse of the function f(x)=-x?
If y=2x+7 were to change to y=1/2+7, how would the new graph compare to the original graph?