Gracebrown6990 Gracebrown6990
  • 03-02-2019
  • Physics
contestada

How much force must a locomotive exert on a 12840-kg boxcar to make it accelerate forward at 0.490 m/s2?

Respuesta :

hrzlatevski
hrzlatevski hrzlatevski
  • 03-02-2019

Data given:

m=12840kg

a=0.490m/s²

Formula:

F=ma

Solution:

F= 12840kg×0.490m/s²

F=6291.6N

Answer Link

Otras preguntas

science does not include beliefs or opinions theories laws conclusions
what volume of a 1.0 m hcl is required to completely neutralize 25.0 ml of a 1.0 m koh?
what does the latin prefix –dis mean?
Pease, can you give me the question # B. Thanks
why is hyperbole useful in poetry
he likes reading, hunting, and to play basketball. which of the following rewrites makes the sentence parallel? a. he likes reading, hunting, and playing basket
what happened when the first continental congress met
you have two pendulums with cords that are exactly the same length. one is on earth (with an acceleration due to gravity of 9.81 meters/second2) and the other o
why might location be important when searching for a job?
according to the fundamental theorem of algebra, how many zeros does the polynomial, f(x)=x^3-10x^2+27x-12? do you find it the same way youd find it normally?