estanriospbmb13 estanriospbmb13
  • 01-04-2019
  • Chemistry
contestada

what is the molarity of 245.0g of h2so4 dissolved in 350ml of solution​

Respuesta :

Tdono01
Tdono01 Tdono01
  • 01-04-2019
M

350 mL = 0.350 L

245.0g H2SO4 / 98.08 g/mol H2SO4
= 2.5 mol H2SO4

2.5 mol H2SO4 / 0.350 L = 7.14 M
Answer Link

Otras preguntas

help me solve this equation x^2/9+2y/7
The combined age of a mother and her twin daughters is 58 years. the mother was 25 years old when the twins were born. write and solve an equation to find the a
Clara made ice-cream by mixing 200 g of strawberry juice with 500 g of cream. What is most likely the mass of the ice-cream formed and why? 700 g, mass of ingr
Evaluate the determinant for the following matrix: -4 -4 -3 3 3 -5
Think of a situation in which you are presenting your view on the subject to two different audiences. For instance, you might be presenting your ideas on ways t
if silicon has a charge of -4, how many electrons does it have
Imagery and repetition are aspects of
A square has sides with a length of 5.8 inches. what is the effect on the perimeter of this square if the lengths of the sides are tripled?
Pleasei need help with this letter choices please
Find the root of the equation p+9=9. Also draw its graph.