lifewithalina01
lifewithalina01 lifewithalina01
  • 02-04-2019
  • Biology
contestada

An object has a kinetic energy of 32 J and a mass of 36 kg, how fast is the object moving?

Respuesta :

sudgdjshwgags
sudgdjshwgags sudgdjshwgags
  • 16-03-2022

Answer:

1,34 m/s

Explanation:

KE= 1/2 mv^2

massa = 3,6 × 10 ^4/ 10 ^3 kg = 36 kg

KE = 1/2 × 36 × v^2

32 × 2/36 = v^2

64/36 = V^2

√64/36 = V

V= 8/6

V = 1,34 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks with the word for each picture to complete the sentence. careful! after "para" we do not conjugate, but don't forget your pronouns​
How have date a f boy?And the experience you had learned from the relationship?​
find the slope of the line that passes through the given cordanits-1,6 and 4,3​
How did John Snow use the scientific method to determine the cause of cholera? 1. He abandoned the use of logical reasoning to solve a problem2. He relied on tr
A _____ wave can travel in the absence of matter. a. light b.sound c.seismic d.water
describe the three component of NSTP?​
What best defines a population
Victoria sets a goal for the number of boxes of Girl Scout cookies she wants to sell.So far, she's solved 33 boxes.I this is nine more than two fifths of her go
____is the planet that is most similar to earth
In a family of 11, what is the probability that there will be more boys than girls