spookymod2083 spookymod2083
  • 04-04-2019
  • Chemistry
contestada

A pumpkin is dropped, after 5 secs, its velocity is 47m/s. What is its acceleration?

Respuesta :

RuthPahan
RuthPahan RuthPahan
  • 04-04-2019

Given, final veocity = 47m/s, initial velocity= 0, time = 5s

V = u+at

a = v-u/t

   = 47- 0/5

   = 9.4 ms^-2

Answer Link

Otras preguntas

solve this equation: 5/8y=-1
Solve each equation for the indicated variable T=an+b (solve for B)
If p=5 what is the value of 6p-4?
how to simplify 7m-2m
A student was asked to use the formula for the perimeter of a rectangle, P = 2l + 2w, to solve for l. The student came up with an answer, P -2w=2l. What error d
List the factors of 9. Is this number prime or composite?
The price of a stock market went down $4.25 on Monday and then $2.75 on Tuesday what was the overall change in price for the two days?
Why a sidewalk has cracks every few feets
The average distance from the sun to Pluto is approximately 6.10 time 10^9 km. How long does it take light from the sun (384,000 km/s) to reach Pluto?
Which civilization built ziggurats and used cuneiform to record information? Indus Valley Egypt China Mesopotamia