starsapphire2682 starsapphire2682
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

 (I) What is the capacitance of a pair of circular plates with a radius of 5.0 cm separated by 3.2 mm of mica?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 07-07-2019

Answer:

1.3 x 10^-10 F

Explanation:

r = 5 cm = 0.05 m, d = 3.2 mm = 0.0032 m

Dielectric constant for mica, K = 6

The formula for the parallel plate capacitor is given by

C = K ∈0 A /d

C = (6 x 8.854 x 10^-12 x 3.14 x 0.05 x 0.05) / 0.0032

C = 1.3 x 10^-10 F

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPPPPP WILL GIVE BRAINLIEST!!
Farzana and Jo are building a wall. Farzana uses 39 stones and Jo uses 45 stones.Then patch the dog knocks out of 10 stones. how many stones are left in the wal
convert the fraction below into a decimal 19/40
A mixed economic system combines elements of
What is one reason president Abraham Lincoln included these statements in this address
zn+ pb(No3)2=Pb+Zn(No3)2 what is the balence equation
French nobles were divided between nobles "of the sword" and nobles "of the ________."a.church b.crown c.robe d.blood
Via fell asleep, too, and Mom and Dad talked quietly about grown-up things I didn't care about. Why is "too" used in this sentence instead of "to" or "two"?
please help :(( find the perimeter of this figure 25yd, 25yd, 40yd image attached
-3x-9=15 what is the value of x