horseloverramse6257 horseloverramse6257
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

Consider a generator that rotates its 200 turn, 0.18 m diameter coil at 3250 rpm in a 0.65 T field. Calculate the peak voltage of the generator.

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

1124.8 Volt

Explanation:

N = 200, Diameter = 0.18 m, Radius, r = 0.09 m, f = 3250 rpm = 54.17 rps

B = 0.65 T

the peak value of induced emf is given by

e0 = N x B x A x ω

e0 = 200 x 0.65 x 3.14 x 0.09 x 0.09 x 2 x 3.14 x 54.17

e0 = 1124.8 Volt

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASEEE Write an equation and solve for the missing value. Show your work
Identify the items that are part of a someones budget (CHOOSE ALL THAT APPLY) A) Income B) Expenses C) Utilities D) Volunteer Activities E) Productive Resources
Can someone help:^{ Rewrite the sentences. Include a definite article if necessary. (Photo) Thank u
I got stuck on this question - anyone willing to help?
ASAP WILL GIVE BRAINLEST f(x) = 2x ^ 2 - 3x + 2 find f(m + 2)
How much force is needed to stretch a spring 1. 2 m if the spring constant is 8. 5 N/m? 7. 1 N 7. 3 N 9. 7 N 10. 2 N.
PLEASE HELP question: four times a number is 44.what is the number ? 44 n n n n 10 11 40 48
Can someone help with this rq?
Consider the intial value problem 2ty' = 4y, y(1) = -2.
This is child development class please help meHow does nurture (environment) affect a child's development?​