angelinailiff2748 angelinailiff2748
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

A falling baseball has an acceleration of magnitude 2.1 m/s2. What is its acceleration in feet per second squared?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 06-07-2019

Answer:

6.889 ft/s^2

Explanation:

1 m = 3.28 feet

So, 2.1 m/s^2 = 2.1 × 3.28 ft/s^2

= 6.889 ft/s^2

Answer Link

Otras preguntas

I need help please with late math homework​
helppppppppppppppppppppp
What is the reason human beings have dreams? Has anyone ever had a dream where they can fly with out wings?
what is the length of the longest side of a triangle that has vertices at (-3,-1), (2,-1), and (-3,-7)?
I need help with this problem!
what is A decreased by 20% and then increased by 20% of that? Please show your work.
why should the teacher praise socially cooperations interactions?​
Any literature student?? I need help
Solve the equation. 5y – 1 + y = 34 + 4y – 5y
Sicko mode or Mo Bamba?