timothytomas9764 timothytomas9764
  • 05-07-2019
  • Physics
contestada

What is the reactance of a capacitor at a 8.0 μF frequency of 56.0 Hz?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 09-07-2019

Answer:

35.55 ohm

Explanation:

C = 80 micro farad

F = 56 hertz

Reactance

Xc = 1 / (2 × pi × F × C)

Xc = 1 / ( 2 × 3.14 × 56 × 80 × 10^-6)

Xc = 35.55 ohm

Answer Link

Otras preguntas

During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
Write -90.85 as a mixed number in simplest form.
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
Dirk Nowitzki of the Dallas mavericks scored 44 points in a recent basketball game. He scored no 3-point shots, but made a number of 2-point field goals and 1-p
The volume of a rectangular prism is 270 cubic centimeters. The height of the prism is 5 centimeters. What should the length and width of the prism be? Explain
How close to North Korea is Inchon?
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock
differentiate benzene and cyclohexane
A definition for cyber bullying
help help help help!