camrynmarie504 camrynmarie504
  • 04-09-2019
  • Physics
contestada

If a speeding train hits the brakes and it takes the train 39 seconds to go from 54.8 m/s to 12 m/s what is the acceleration?

Respuesta :

Sheyin
Sheyin Sheyin
  • 04-09-2019

Answer:

-1.09m/sec^2

Explanation:

Acceleration= (Vf-Vi)/Time

=12-54.8

= -42.8

= -42.8/39

=-1.09

-ve sign is due to recoil of train

as it suddenly hits brakes.

Answer Link
arabianpiratesarwat arabianpiratesarwat
  • 04-09-2019

Answer:1.097 m/s^2

Explanation:

a=(final velocity- initial velocity )/time

=(54.8-12)/39

=1.097 m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

Canada has a population. That is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32 million, about how many people live in the United
Which amendment establishes that a president can only serve two terms?
what's 125/7 as a mixed number
what message might these frequent and violent changes leadership have sent to people living outside Roman Empire
what river runs a few miles south mason
What passages illustrate Paine's effort to write in language ordinary readers can understand in the book of Voices of Freedom by Thomas Paine
What are some fun facts about the number 25?
resources spent for placing a computer, projector, and screen in every school classroom are a form of
Where did Labor Day originate? A. Canada B. Ohio C. JCPenney D. California
What are some fun facts about the number 25?