ANGELFUENTES115 ANGELFUENTES115
  • 02-10-2019
  • Physics
contestada

27. Find the acceleration of a particle moving with a con-
stant speed of 8 m/s in a circle 2 m in radius.​

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-10-2019

Answer:

32 m/s²

Explanation:

Centripetal acceleration is:

a = v² / r

Given v = 8 m/s and r = 2 m:

a = (8 m/s)² / (2 m)

a = 32 m/s²

Answer Link

Otras preguntas

Arrange these lunch buyers from greatest to least assuming they buy lunch 5 days per week: Alice spends $3 per day, Betty spends $25 every 2 weeks, and Cindy sp
What is the origin of the Judaism group
What is the volume of the figure below?
A. Federal Bureaucracy B. Political Party C. Congress D. Supreme Court
help please having problems
I need help please. thank you
The ________ occurs when large cloud droplets (giants) collide and join together with smaller droplets to form raindrops.
How does the excerpt from chapter 5 reveal the Time Traveller's initial theory of the social structure that exists in the future society he visits? What is his
Leave my loneliness unbroken!--quit the bust above my door! Take they beak from out of my heart, and take thy form from off my door! What poetic device is used?
Calculate the perimeter for the parallelogram if a= 7.6 , b= 5.9 and c= 14.6