gordin52 gordin52
  • 03-10-2019
  • Physics
contestada

How fast would a 2-kilogram object need to move to have the same kinetic
energy as a 4-kilogram object moving at 8 meters per second?

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 03-10-2019

Answer:

11.3 m/s

Explanation:

KE₁ = KE₂

½m₁v₁² = ½m₂v₂²

½ (2 kg) v² = ½ (4 kg) (8 m/s)²

v ≈ 11.3 m/s

Answer Link

Otras preguntas

soooo I need to have this packet done by tomorrow at like 9:45 am
Five years after jari's age now doubles, he will be 27. How old is jari now
Identify the value of x and the length of each secant segment. HELP PLEASE!!
Suppose you need to verify how to correctly use commas. You open your English textbook and scan the chapter titles. In which one would you most likely find the
which line is it? help asap
Match the nutrients to their sources. beans turkey olive oil legumes nuts Proteins Carbs Fats
3g2 – 7g + 2 Factor each polynomial
Which equation is y = –3x2 – 12x – 2 rewritten in vertex form?
Katie runs 4 miles in 24 minutes how many miles. can she run in 30 minutes​
Determine the Balmer formula n and m values for the wavelength 656.5 nm. Possible Choices: m= 1 n= 2 m= 2 n= 3 m= 3 n= 4 m= 2 n= 5 Part B Determine the Balmer