nicoleashleyhight21 nicoleashleyhight21
  • 04-10-2019
  • Chemistry
contestada

The density of water is 1.0gcm3 at 4∘C. What is the mass of 15mL of water at this temperature?

Respuesta :

mourfious
mourfious mourfious
  • 07-10-2019

Answer:

15 gram

Explanation:

in one liter

=1000ml = 1000 cm3

so 15 ml = 15 cm3

15 cm3 = 15 gram

Answer Link

Otras preguntas

round 88347 to the nearest hundred
The Virginia Company wanted to find a route to the Pacific Ocean in order to trade with
Which are accurate descriptions of the English colonies in North America? Choose all answers that are correct. A. Unlike farmers in other colonies, Virginia pl
Round 845,001 to the nearest ten thousand
put the following decimals from least to greatest:0.258,0.4,0.52,1.25,0.04
Why did Jem cry when there was cement in the tree hole
How is the document called the Declaration of Sentiments like the Declaration of Independence? a. Both were designs for a new form of government. b. Both list
637.892 rounded to the nearest whole number
what is 3,388,198 in word form
evaluating expressions 24-13