kpelayo20059
kpelayo20059 kpelayo20059
  • 01-11-2019
  • Physics
contestada

Calculate the acceleration of a car which has the force of 1800N and a mass of 1000kg.

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 01-11-2019

Answer:

a=1.8 m/s^2

Explanation:

F=ma

So

a=F/m

Where F=1800 N, m=1000 kg

a=1800/1000

a=1.8m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

What does this chart indicate? A. Income taxes are paid only by people who are unmarried. B. Income taxes are progressive C. Income taxes are used to fund feder
1. The______ powers the process of photosynthesis. What’s the blank?
Pantomime relies on actions and gestures rather than speech. True or false
What are the solitions of x^2-4x+5=0?
Can you explain to me (detailed) on how to do this problem? I will give you a brainly if you get this right.
A plant is 14 inches tall. If it grows 3 inches per year, how many years will it take to reach a height of 38 inches?
which composition of similarity transformations would map polygon AB DC to polygon A‘B‘ D‘ C‘
A picture of a no polar covalent
HELP WILL MARK BRAINLIEST!! Based on the statistics in figure 2.19 to what year would a baby be born in Canada today live ? To what year would a person your
If you were making a movie version of "The Necklace," what would your movie be like? Would youchange the setting? Change the plot? Change the characters? What k