Respuesta :
Answer:
9.72 × 10^20 molecules
Explanation:
We are given;
- The mass of the compound C16H18N2O4S as 540 mg
- Molar mass of C16H18N2O4S = 334.4 g/mol
We are required to determine the number of molecules in 540 mg of penicillin.
- We know that 1 mole of a compound contains molecules equivalent to the Avogadro's number.
- That is, 1 mole of a compound = 6.022 × 10^23 molecules
- Therefore, 1 mole of C16H18N2O4S = 6.022 × 10^23 molecules
But, 1 mole = 334.4 g
Thus, 334.4 g of C16H18N2O4S contains 6.022 × 10^23 molecules
Mass of C16H18N2O4S = 540 mg or 0.54 g
Molecules in 0.54 g will be;
= (0.54 g ÷ 334.4 g) × 6.022 × 10^23 molecules
= 9.72 × 10^20 molecules