joshgifford15 joshgifford15
  • 03-12-2019
  • Physics
contestada

What is the mass of an object traveling at 20 m/s with a kinetic energy of 4000 J?
​

Respuesta :

R0kia
R0kia R0kia
  • 06-12-2019

Answer:

20 kg

Explanation:

Kinetic energy=½*Mass * velocity²

4000= ½* m*20²

8000=400m

m=8000/400

m=20 kg

Answer Link

Otras preguntas

Need helppppppp fast
What are non civic issues? What makes them non civic?
Find all solutions for a triangle with a=14 b=12 B=90
what does your reciting voice lack that your conversation voice has
Pleaseeeeee helppppppppp
The climate of a region or location is affected by?
In a bag of 20 candies, 12 are red and 15 have peanuts in them. If the events of picking a red candy and picking a candy with peanuts are independent, how many
Décrivez ce que vous feriez si vous gagniez la loterie en utilisant le conditionnel. Enregistrez au moins cinq phrases avec cinq verbes différents en français,
What was Germany like prior to World War II? Jobs were plentiful. Jobs were scarce. Germany had few resources. Germany had a monarchy. pick any HELP FASTTT
Which statement about spontaneous and nonspontaneous processes is correct? Spontaneous processes are favored by a decrease in H, but nonspontaneous reactions ar