ashleyyb1210 ashleyyb1210
  • 04-01-2020
  • Physics
contestada

a man does 500 j work pushing a car a distance of 2m how much force does he apply

Respuesta :

Stefanisaska
Stefanisaska Stefanisaska
  • 04-01-2020

Answer: 250 N

Explanation:

Use equation for work

W=F*d

d=2m

W=500J

F=?

-----------------------

W=Fd

F=W/d

F=500J/2m

F=250N

Answer Link
minahilzeeshan minahilzeeshan
  • 04-01-2020
Energy=forces x distance
Force=energy/distance
?=500/2
?=250
Force=250n
Answer Link

Otras preguntas

does 8 have more factors than 9
20 is what percent more than 5 ?
How do you work out 8 something 2 something 1 =24 ?
Which energy types are renewable?
the region of flat land down by the ocean
When you weigh yourself, are you actually reading the support force acting on you, or are you really reading your weight?
describe 2 ways you could evaluate 37% of the sum of 27 3/5 and 15/9
what is an integral part of blood, which carries nutrients to all parts of the body
Mrs. Jennings had a 5/7 gallon of paint. She gave 1/7 gallon each to some students. How many students received paint if Mrs. Jennings gave away all the paint?
What is the x-intercept of the line with the equation  8x-1/3y=16