jasminemarquez79 jasminemarquez79
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

While a person lifts a book mass 2kg from the floor to a laptop, 1.5m above the floor, how much work does the gravitational force do on the book?

Respuesta :

rakshaprakash11
rakshaprakash11 rakshaprakash11
  • 17-02-2021

Answer:

w= 30 joules

Explanation:

w=mgh

w=2*10*1.5

w=30 joules

u can take g=10 in this ques or g=9.8

Answer Link

Otras preguntas

How did tyrants attempt to gain the approval of common citizens in ancient Greece?
Bose-Einstein condensation occurs at what temperature?
60 musicians applied for a job at a music school. 14 of the musicians play both guitar and drums. What is the probability that the applicant who gets the job pl
What is the length of the midsegment of a trapezoid with bases of length 15 and 25 ?
a cd that is originally priced at $15.85 red-tagged for the sale. what is the sale price of the cd
Can someone please help me with this project i really need the help
What is 9 to the -2 power
Ronald is concerned about exposure to antibiotics and hormones in our food supply. Which type of wellness does this affect?
find the distance between C and D on the number line c=3 and d=11
What does the term "deforestation" mean? What landform are we studying that deforestation is impacting greatly in Brazil? Describe how and why this is happening