littlekingme littlekingme
  • 02-07-2016
  • Chemistry
contestada

what the molarity of 2.00 moles of glucose in 4.00L

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2016
number of moles = 2.00

Volume = 4.00 L

M = n / V

M = 2.00 / 4.00

M = 0.5 mol/L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

42 POINTS!!!! are players trying to minimize or maximize friction when playing volleyball?
4. Name O Henry's first short story. When was it published and where?​
Can someone please help
How many students are enrolled in all?
The recycling center processes 35,000 pounds of recyclable materials. How many tons are processed?
What interesting things about the battle of the bulge ?
guys! Who can help me with this..... What happened with the middle class of america?
Find the volume of the composite solid.
The colour of chillies at the time of ripening changes from green to red. give reasons​
Help help help!! plsss