keariaweathers keariaweathers
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required (in Newton’s) to accelerate a 4-kg skateboard, along with its 46-kg rider, at 3m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:150N

Explanation:

Total mass=mass of skate board + mass of rider

Total mass(m)=46kg + 4kg

Total mass(m)=50kg

Acceleration(a)=3m/s^2

Force(f)=mass x acceleration

Force=50 x 3

Force=150N

Answer Link

Otras preguntas

what are some fun facts on animal and plant cells.
1/7(x+21)=-6 answer ?
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
Factor the expression -10x^2-41x-21
What is the value of 1-18+25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
what is 69/25 as a terminating decimal