kaylajimenezpa65qc kaylajimenezpa65qc
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

What is the potential energy of a 2kg object placed 6m above
the surface of the Earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:117.6joules

Explanation:

Mass(m)=2kg

Height(h)=6m

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Potential energy(PE)=?

PE=m x g x h

PE=2 x 9.8 x 6

PE=117.6joules

Answer Link

Otras preguntas

what is 7/10 simplified?
How do you work this out ? h= -16t²+64+0=0
kayla's class went on a field trip to an aquarium . one tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in the tank and recorded it as 24
what is 3/5 of 3 3/4
I'm offering  about 20 points for this! Rudyard Kipling wanted the reader to see the similarities between the animal characters in the Jungle Book and their “La
what is 6.877 rounded to the nearest whole number
Lily buys a sweater that is on sale for $42, which is 75% of the original price of the sweater. What was the original price of the sweater? A) $168 B) $31 C)
Use a common denominator to determine whether the ratios form a proportion. 6 : 15 and 30 : 80 A. Yes. They form a proportion. B. No. They do not form a prop
the flight lasted for 12 seconds at an average speed of 10 feet per second. the ratio of the airplanes wingspan to the distance flown was 1:3 what was the wings
what is 67.23 to the nearest tenth