charliekipfmill1 charliekipfmill1
  • 04-03-2020
  • Chemistry
contestada

what is the density of a substance that has a mass of 2.0 g, and when placed in a graduated cylinder the volume rose from 70 mL to 75 mL

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 04-03-2020

Answer:

0.4g/mL

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Mass = 2g

Volume = 75 — 70 = 5mL

Density =?

Density = Mass /volume

Density = 2/5

Density = 0.4g/mL

The density of the substance is 0.4g/mL

Answer Link

Otras preguntas

-2(-6x-6)=3(4x+5)-3 While solving an equation for the variable y, Garo is left with the equation 3=7. Assuming all this work was done correctly, what can garo c
Capable of being slowly destroyed and broken down into very small parts by natural processes a. antibiotic b. biodegradable c. biography d. biohazard e. biology
calculate : If Sarah has 5000,and bought a airpods for $300 , she bought a chicken sandwich from McDonald's for $600 then give her friend $250 then bought a ice
How does the gas form of water vapor differ from a visible cloud??
business management​
Please use the photo and do the prove for #13 because I’m having a really hard time. Thanks!
Please help me please
The Handmaid’s tale. Public beatings and public hangings are common in Gilead -why? Discuss the function of violence in the novel.
Why does 1o take longer than 2o
8. Find x and why please