usuua81 usuua81
  • 01-04-2020
  • Physics
contestada

You used 950 j of work to push a sofa if it took you 5 s to move the sofa what was your power?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Explanation:

Given

Work (W) = 950 J

time (t) = 5 sec

Power (P) = ?

We know

p = w/t

= 950/5

= 190 watt

Answer Link

Otras preguntas

how many atoms of hydrogen are present in the reactants and in the products? 6CO2 + 6H2O → C6H12O6 + 6O2
luz earns $400 for 40 hours of work. use the ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.
how a convection current can enable a hawk or eagle to soar upward without flapping its wing
Is Charles David Waller in WW1
fructuse, sucrose, and starch are all examples of ? carbohydrates, lipids,nucleic acids or proteins?
Chiang picked 12 apples. She gave 1/6 of the apples to each of her 5 friends. How many apples did each friend get?
What is the reason for cleaning dishes, utensils, and food preparation surfaces?
Factor tree for number 119
Through (-2, -2) parallel to 2y-x=7
How do you round to the greatest place value