miamccormick19 miamccormick19
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

how many moles of Ca[OH]2 are present in 80.0 g of Ca[OH]2?​

Respuesta :

abustanley5
abustanley5 abustanley5
  • 06-04-2020

Answer:

1.08mol

Explanation:

moles = reacting mass/ molecular weight

reacting mass = 80.0g molecular weight of Ca[OH]2= 40 + 2(16 +1) = 74g/mol

mole = 80.0/74 = 1.08mol

Answer Link

Otras preguntas

The measure of the average kinetic energy of the particles of a substance is the ______.
Which of the following statements is not true regarding atmospheric pressure?
How do u find the answer
How are operations with radical expressions similar to operations with variables
If y varies directly as x, and y = 2 when x = 8, then the constant of variation is
what was the immediate cause of the secession of south Carolina and the deep south?
The term ___ encompasses all environmental ethics that “extend the status of moral object from human beings to all living things in nature.”
Which of the following is an example of mutualism? A. Oxpeckers (bird) feed on the ticks found on a rhinoceros. Both species benefit. The oxpecker gets food and
what is most important to consider when writing an autobiography a) point of view b) purpose c)character d) narration
Is jerry trainor megan trainor brother