itzcyclonix itzcyclonix
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume of a 3.50 M solution of H2SO4 made from 49 g of H2SO4

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

0.143L

Explanation:

Molar mass of H2SO4 = 98g/Mol

No of mole = mass/molar mass

No of mole= 49/98 = 0.5 mol

No of mol = concentration × volume

Volume = n/C = 0.5/3.5 = 0.143L

Answer Link

Otras preguntas

Which is a substance that is made up of only one type of atom? compound element solution mixture
i need to know what is 9 3/4 to a percent
what is a rate in math ? the question -------->what was the heart rate for the students with the lowest heart rate? 78,80,82,83,84,85,86,87,88,90
which term best describes the system of equations? 3x+6y=24 and x+2y=8 a. Consistent b. Independent c. Coincident d. Inconsistent
a composite figure is shown what is the volume of the composite figure
when a river flows into an ocean it slows down and deposits materials in its alluvial fan or delta
A thesaurus contains synonyms for listed words. t/f
Which best describes probability? A. The likelihood that something will happen B. The genotype ratio for a certain trait C. The most likely possible
Which traveler is known as the great sage
How to factor the expression 16x+36