Ssurujiwoo101 Ssurujiwoo101
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

If only one molecule of sulfurous acid was involved in a chemical reaction, how many sulfur atoms would be in the products?

Respuesta :

oar70 oar70
  • 03-04-2020

Answer:

1 atom sulfur

Explanation:

1 molecule sulforous acid = SO2 Thus, 1 atom sulfur and 2 atoms O

Answer Link

Otras preguntas

William buys a basket of lemons on sale for $11 before tax. The sales tax is 15%. What is the total price William pays for the basket of lemons?
A cashier collects 124 bills totaling $920 dollars. Assuming that the cashier collects $5, $10, and $20 bills, and that she collects twice as many fives as tens
Which solution below has the highest concentration of hydroxide ions? a.ph = 3.21 b.ph = 12.6 c.ph = 7.93 d.ph = 9.82 e.ph = 7.00?
What answer explains the meaning of " no taxation without representation "
Let f(x) = 16x5 − 48x4 − 8x3 and g(x) = 8x2. Find f of x over g of x.
Explain how bias can affect an audience’s understanding of a topic or event. Your answer should be between four and five sentences.
i think its C but also D.....
I have two projects, a quiz, and a lesson. Which should I do first?
​____ is the initial treatment of choice for children and adolescents with anorexia who are living at home.
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integer exponents.