budhaithrive
budhaithrive budhaithrive
  • 04-08-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles of sodium (Na) do you have in a sample of 9.8 × 10^23 atoms Na?

0.61 mol Na

1.6 mol Na

5.9 mol Na

16.3 mol Na

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 08-08-2016
1 mol ----------- 6.02 x 10²³ atoms Na
( mols Na) ------ 9.8 x 10²³ atoms Na

( mols Na ) = ( 9.8 x 10²³ ) x 1 / 6.02 x 10²³

( mols Na) = 9.8 x 10²³ / 6.02 x 10²³

= 1.6 mols Na

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Unless an extension is given, a federal income tax return must be filed for the preceding tax year by
6.141359 How I can round to the nearest ten-thousandth
a car dealer needs to move 260 cars and a transport truck can hold 8 cars 1a: How many trucks will the car dealer need to transport the cars? 1b: how many of th
Evaluate 4x + (7 - z) - 6y for x = 2, y = 5, z = 4*
On December 29, 2022, James Company sold a debt security that had been purchased on January 4, 2021. James owned no other debt securities. An unrealized holding
PLZZZZZ HELP What is Ernesto Galarza's purpose for writing "Barrio Boy?"
Please help! I will give a thanks!
3. Which of the following is responsible for the phenomenon of day and night? a. Earth's rotation b. Coriolis effect c. Earth's revolution d. None of the above
What was primarily responsible for the prosperity of the Islamic civilization?
What elements are in Mg(NO3)2?