courtneycurcio03 courtneycurcio03
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution that contains 12 moles of solute and 583 ml of solution?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

21 M

Explanation:

Molarity = mol solute/ L solution = 12 mol/0.583 L  ≈ 21 mol/L = 21 M

Answer Link

Otras preguntas

Type the correct answer in the box. Spell all words correctly.
What tactics are used by Napoleon to achieve his goals?
Help A)40 B)50 C)130
How do we hear sound? Please anyone. Will mark the BRAINLIEST.
Why is it important to get enough protein in your diet?
flame tests are used to identify
Mike started reading a book at 3:35 P.M.and finished before dinner at 5:30 P.M.How many minutes did he work?wexcelmath.com​
in the past 20 years how many immigrants to America have come from latin America and Asia?​
can someone solve this please ;)​
Find the amplitude and the period ofy=-4cos 3x .​