dezalynnbenavides dezalynnbenavides
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

What volume of 6.58M HCI is needed to make 500. mL of 3.00M HCI?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

228 mL

Explanation:

M1*V1 = M2*V2

M1 = 6.58 M

V1 = ?

M2 = 3.00 M

V2 = 500 mL

V1 = M2*V2/M1 = 3.00M*500.mL/6.58 M = 228 mL

Answer Link

Otras preguntas

What is the similarity between accuracy and Precision
When a metal such as copper is heated,it expands. Can anyone tell me what happens to the metal particles as the solid metal expands?​
Write down two characteristics of Epthellum tissue . Define meristematics tissue.​
Question: How can physical inactivity impact your health?This activity assesses your understanding of Activity & Nutrition concepts.Instructions: Answer the
how did Penicillin change the course of history in global, industrial, political, and social aspects. (please help me as fast as possible i need this by tonight
What is the meaning of the quote "it's ok to not know. It's not ok to not try."
What is physical description of Risa Ward in unwind
What does it mean to be alive? On the lines below, list characteristics that you think living things have. Then read the lesson to learn what you have in common
I am almost certain that I left my jacket outside on the porch.
Why is titan a good name for Saturns largest moon?