antoinestill41 antoinestill41
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

An object initially at rest experiences an acceleration of 9.8m/s2. How much time will it take it to achieve a velocity of 49m/s?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:5seconds

Explanation:

initial velocity(u)=0

Final velocity(v)=49m/s

acceleration(a)=9.8m/s2

Time(t)=?

V=u+axt

49=0+9.8xt

49=9.8t

t=49/9.8

t=5seconds

Answer Link

Otras preguntas

y - y₁ = m(x - x₁) Slope-Intercept Form of the Line General Linear Form of the Line Point-Slope Form of the Line Slope Form
what is the dot in i called?
What is the formula for Slope-Intercept Form of the Line
Which battle produced the bloodiest day of the Civil War?
Please, look at the photo and give the ansver.
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
What is the symbol of the Republican Party?
Individuals who are approximately the same age and are linked by common interests, including friends, classmates, and the 'kids in the neighborhood,' are most
According to marginal analysis, you should spend more time studying economics if the extra benefit from an additional hour of study: a. is positive. b. outweigh
The numerical factor of a term. In 5x, the 5 is the coefficient. Identities Origin Exponent Coefficient