asiakwheeler asiakwheeler
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

How much power is used by a 6.0-V flashlight battery that draws 0.5 A of current

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:

Power=3watts

Explanation:

Current=0.5A

Voltage=6v

Power=current x voltage

Power=0.5 x 6

Power=3watts

Answer Link

Otras preguntas

Would a field with a wid
a potted plant is wilting but is otherwise healthy with change at the cellular level explains why the plant is wilting
The application part of an informational texts tell us what the real world use is for the information that is presented. True. False.
Solve 3.5y−12=1.5(y−2)
According to Hrothgar, which two things can kill Beowulf? A. God and richness B. Nature and fire C. Sickness and battle D. Floods and fiends
You have 60 CD cases that you would like to store on a shelf that is 24 inches long. if each CD case is 3/8 inch wide, is there enough room on the shelf for the
43=8c-5, what does c equal?
Which group of words is NOT a clause? 1.) when the parade began 2.) since she loves flowers 3.) she went very fast 4.) great job 5.) if it rained today
Why did the ancient Egyptians and Nubians interact?
the second question ?