lukaslevine05 lukaslevine05
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A person performs 300 j of work over the course of 60 seconds how much power they did required

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:power=50watts

Explanation:

Work=300j

time=60seconds

power=work ➗ time

Power=300 ➗ 60

Power=50watts

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of a land improvement? a. shrubbery b. fence c. driveway d. all of the above
An ant crawls at a rate of 216 ft per minute. At this rate, how long does it take the ant to crawl a distance of 515 ft?what is the answer as a mixed number?
what does supplementary mean
1. which best identifies a missspelled word A.natural B. irrational C. obeyed D. Rooves
Can you pls help me? And pls explain
four friends share three apples equally. What is the fraction of an apple they get?
What is the rule for the function shown in the table? Input x -2 -1 0 1 2 Output y -8 -5 -2 1 4
What is the definition of a multicellular organism?
If the star alpha centauri, 4.37 light-years distant from the earth, were to explode this instant, when would we be aware of this event?
what can you eat that is healthy