thaliannkemtah thaliannkemtah
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A 65 kg rock climber has 30,000 J of potential energy. What is the height of the rock climber above the ground?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:47.1meter

Explanation:

potential energy(pe)=30000j

Mass(m)=65kg

Acceleration due to gravity(g) =9.8m/s^2

Height=(pe) ➗ (m x g)

Height=30000 ➗ (65 x 9.8)

Height=30000 ➗ 637

Height=47.1m

Answer Link

Otras preguntas

Megan has earned a total of 67.50 in interest on her savings account. It is the third year she has had her 900.00 deposit in her savings account. What is the in
Which expression would be easier to simplify if you used the commutative property to change the order of the numbers?
Does this graph represent a function (scatter) A. Yes B. No
what do you mean by weather
why did the crowd gather outside central high school in little rock​
The diagram shows APQR. Which term describes point S?
one-sixteenths are there in 3 wholeshow many 1/16 are in 3 wholes​
Correct answer gets 5 star
urgent! does anyone know how to render and export blender video files
please help!!! ive been trying this question for the pass 20 minutes and cant seem to understand it!!