jacquelingalvez1234 jacquelingalvez1234
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A rabbit is hopping towards a clover patch. It has energy. The rabbit weighs 1kg and hops with a velocity of 20 m/s, calculate the rabbit's kinetic energy.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:200j

Explanation:

mass(m)=1kg

Velocity(v)=20m/s

Kinetic energy=(m x v^2) ➗ 2

Kinetic energy =(1 x 20^2) ➗ 2

Kinetic energy=(1 x 20 x 20) ➗ 2

Kinetic energy=400 ➗ 2

Kinetic energy =200j

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line that passes through (-3, -1) and has a slope of 2/5? Put your answer in slope-intercept form.
warming climate 12,000 to 10,000 years ago impact the paleo indians living in the americans at the time
How did king Henry VIII cleverly get parliament to agree with his act of supremacy in 1534?
Jan ran 3 miles. If Jan can run a mile in 7.2 minutes, how long did she run?
Solve. x + 6/7 = 3^2/9 x = 23/63 x = 1^ 7/16 x = 2^ 23/63 x = 4^ 5/ 63
what is the value of c? A.100 B.50 C.84 D.80
Geometry! Please help, I do not understand!! What is the value of x?
Why is it critical to add the bill of rights to the US constitution?
what is the solution to the system of equations
Examine the following image of terrace farming in Asia. Consider the six essential elements of geography discussed in the lesson. Describe three of the six esse