sophoniebaptiste sophoniebaptiste
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

the velocity of sound in a certain medium is 1000 m/s. If sound wave has a frequency of 500 Hz, the wavelength would be _.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:2meter

Explanation:

Velocity=1000m/s

Frequency=500Hz

wavelength=velocity ➗ frequency

Wavelength=1000 ➗ 500

Wavelength=2meter

Answer Link

Otras preguntas

Select the ordered pairs below that are solutions to this linear equation: y = 5x - 2​
what two land uses contributed excess nitrogen to the watershed and what event washed these excess nutrients into the river? gizmos
Describe Alchemy in your own words
Can someone explain what Confucianism is and what there beliefs are please
What does it mean for a member of congress to represent her constituents as a delegate?.
26.174x79 skSMSDKKDLsd
If the yield curve is downward sloping, what is the yield to maturity on a 30-year treasury bond relative to a 10-year treasury bond?.
How did nationalism affect ethnically diverse empires in central and Eastern Europe?
The cdc reported that more elderly hispanic individuals than elderly white men and women are getting the influenza vaccine. the healthcare industry calls this d
If you are given a 0. 31 g piece of sodium metal to react with water, how many moles of hcl would it take to neutralize the sodium hydroxide produced?.