destimyestrauther45 destimyestrauther45
  • 02-05-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the poH of a substance with [OH-] of 3.0 x 10^-6 M.

Respuesta :

allysonmeller
allysonmeller allysonmeller
  • 02-05-2020
Hello how are you doing
Answer Link
emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 02-05-2020

Answer:

pOH = 5.52

Explanation:

pOH= -log[OH] = -log[3.0 x 10^-6]

pOH= 5.52

Answer Link

Otras preguntas

Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
what type of society did stevenson live in
Can someone help solve, 3y+6=30-7y
what was Margaret Brent accomplishments
What chemical compound is C2HsOH?
if x = -3 calculate the value of: x3 + x
A basketball player achieves a hang time of 0.773 s in dunking the ball. What vertical height will he attain? The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 .
when you flick a coin so that it slides across a table, it slows down. what is the name of the force that slows it down
11 times 4 and 1 3rds
how many hundredths are in 0.5