ferosolo2114 ferosolo2114
  • 02-05-2020
  • Chemistry
contestada

how many moles of NaCl are present in a solution with a molarity of 8.59 M and a volume of 125 mL

Respuesta :

joelokoto307 joelokoto307
  • 02-05-2020

Answer:

1.07ML

Explanation:

Answer Link
emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Moles= 1.07mol

Explanation:

C= 8.59M, V= 0.125dm3

n= C×V

n= 8.59×0.125= 1.07mol

Answer Link

Otras preguntas

Use avidly in a sentence
linear or exponential
How many electrons did chlorine gain to become an atom with -1 charge ?
I NEED THIS ASAP. I WILL GIVE ALL MY 32 POINTS MY ASSESMENT IS DUE TOMMOROW AND I HAVEN'T STARTED AND I NEED FULL MARKS ANY QUESTIONS PLEASE COMMENT THANKS
Explain how internal migration contributes to the decline of indigenous language
20% of 34.69 (show work) (will give brainliest)
What's the Democratic​
Who is Kantorek, and why is he important?
L Pretest: Unit 1 Read the Preamble to the U.S. Constitution below: WA : We the people of the United States, in order to form a more perfect Union, establish ju
I will give brainly Below, the two-way table is given for a class of students. If a student is selected at random, find the probability the student is a senior