Emeraldchickn3 Emeraldchickn3
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

A 0.500 g sample of phosphorous vapor exerts a pressure of 550. torr in a 73.1 mL container at 489∘C. What is the molar mass?

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molar mass= 78.8gmol-1

Explanation:

P= 550torr, V= 0.0732dm3, m= 0.5g , R= 8.314, T= 273+489= 762K

Applying

PV= m/Mm×(R×T)

Substitute and Simplify

Mm= 78.8gmol-1

Answer Link

Otras preguntas

think about a bush in your back yard, is the bush alive according to the characteristics of life? why or why not?
A number is k units to the left of 0 on the number line . Describe the location of its opposite
calculate the kinetic energy of a 4kg cat running 5m/s
Determine the nature of the roots: 3X^2-6X+3=0 a. a unique real solution c. cannot be determined b. two distinct real solutions d. no real solutions
If you grow 738 pumpkins and sell 481, how many do you have left? A. 481 B. 1,209 C. 690 D. 257
Let f(x) = x2 - 81. Find f-1(x).
A certain forest covers an area of 2,000 square kilometers. Suppose that each year this area decreases by 6%. What is the function that bestrepresents the area
write an expression for the calculation double 2 and then add5
Let f(x) = x - 2 and g(x) = x2 - 7x - 9. Find f(g(-1))
How do I find a2 and a3 for the following geometric sequence? 54, a2, a3, 128